czwartek, 21 kwietnia 2016

Queen Victoria's 1840 riding habit | Strój jeździecki królowej Wiktorii z 1840 roku

Photo: Beatrisa Betty Fotografia

I always wanted to recreate some of Queen Victoria's dresses. I also loooove riding habits, especially the ones from 1840s. So, one magical day I found this lovely lithograph from 1840 presenting Queen Victoria in green riding habit in front of Brighton's Royal Pavilion. When some time later I was asked to pose for some photos by the super talented photographer Beatrisa Betty, I decided to recreate this exact habit! So... Queen Victoria mode on! :)

Zawsze marzyłam o uszyciu stroju jeździeckiego. Podobają mi się one właściwie w każdej epoce. Zawsze też marzyłam o uszyciu jakiejś sukni Królowej Wiktorii. Tak akurat się złożyło, że natrafiłam na 2w1- Królową Wiktorię w zielonym riding habicie z 1840-go roku. Jakiś czas później zaproponowana została mi sesja przez niesamowicie utalentowaną fotografkę Beatrise Betty. Uznałam więc, że to idealny powód do zabrania się za ten projekt.

Queen Victoria, Lithograph by Day and Haghe, 1838
source

For the photoshoot with Betty I had to do two costumes- so I was doing also "Bright Star" inspired regency gown and spencer (coming soon :P ). The result was a lot of stuff to sew in a very little amount of time. This resulted in the skirt pinned with pins rather than sewed and a few weird and definitely not historically accurate things like embroidery amm.. "painted" with a pen that I've done the night before photoshoot.


Na sesję zdecydowałam się na dwa stroje- oprócz stroju jeździeckiego uszyłam też regencyjną suknię i spencer inspirowane tymi noszonymi przez Fanny w filmie "Jaśniejsza od gwiazd". Szycia była mnóstwo, czasu mało... szyłam jeszcze w nocy, w rezultacie przed sesją spałam dwie godziny,a  w drodze zszywałam rękawy habitu. Mała ilość czasu powoduje desperackie działania jak np. ten jakże zaawansowany haft cienkopisem :PBecause the habit was from around 1840, I decided to include the big Queen Victoria's love- Prince Albert on the photoshoot. I printed some manuscripts of Schubert's 'Schwanengesang'. That's the reference to the movie "Young Victoria" in which Albert sends her the Swan Song to show his affection to her.

"If I cannot be with you, then I pray you will hear my voice in the music that I send. You know my love of Schubert. This is his "Swan Song". And I play it with you in my heart"

Also, I love Schubert too and I'm currently working on Swan Song at my music uni. So it was a win-win for me.


Oczywiście nie mogło zabraknąć księcia Alberta! Jeżeli ktoś widział film "Młoda Wiktoria" może kojarzyć scenę, w której Albert chcąc przedstawić w liście swoje uczucia do Wiktorii, wysyła jej nuty swojego ulubionego kompozytora- Schuberta. Niewątpliwą zaletą tej sytuacji jest to, że obecnie pracuję nad Łabędzim Śpiewem na Akademii, więc akurat coś w temacie. No i Schuberta też uwielbiam!

The Swan Song sang by my absolutely fav singer- Ian Bostridge

I also printed Alfred's miniature portrait and his letter do Victoria from 1839 (transcript from Queen Victoria's Scrapbook)

"(...)I need not tell you that since we left, all my thoughts have been with you at Windsor, and that your image fills my whole soul. Even in my dreams I never imagined that I should find so much love on earth. How that moment shines for me when I was close to you, but with your hand in mine!(...)"


Photo: Beatrisa Betty fotografia

After few hours of regency photoshoot we did the photos with Queen Victoria's riding habit. Unfortunately after 15 minutes it started to rain heavily. but we managed to get 3 decent photos that I'm very glad of :D

Sesja regencyjna zajęła nam najwięcej czasu. Po niej nadeszła pora na strój jeździecki, jednak pogoda nie była zadowolona z naszych planów, przez co miałyśmy 15 minut na zrobienie zdjęć- potem była już ulewa, w której nie dało się nic zrobić. Cieszy mnie niesamowicie, że mimo to Betty wyczarowała kilka pięknych zdjęć za co bardzo jej dziękuję! :)


Photo: Beatrisa Betty Fotografia

5 komentarzy:

 1. Haft cienkopisem to jest tak bardzo genialny pomysł xD A strój boski!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak jeszcze wodoodpornym to już w ogóle najlepiej :D

   Usuń
 2. Haft cienkopisem <3 a zdjęcia wspaniałe!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten habit jest świetny! Strasznie mi się podoba jego żakiet (w ogóle, tak się mówi na tę górną część? :D ) i układ guzików :) No i nie mogę się doczekać sesji regencyjnej! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! <3
   Wczoraj też się nad tym zastanawiałam czy to się nazywa żakiet :D Oprócz "góra habitu" inna nazwa mi nie wpadła do głowy, więc chyba tak :D
   W ogóle guziki były przyszywane metodą "gorący klej", bo nie dało się ich przyszyć xD

   Usuń